Canon zaprezentował swoją lustrzankę cyfrową nowej generacji – EOS 400D. Wyposażony w matrycę CMOS o rozdzielczości 10,1 mln pikseli, nowy zintegrowany system czyszczenia EOS, większy i jaśniejszy monitor LCD 2,4cala oraz 9-polowy układ AF – nowy aparat może osiągnąć pozycje najpopularniejszej konstrukcji na świecie.
Pozycjonowany jest powyżej modelu EOS 350D, obecnie najlepiej sprzedającej się lustrzanki na świecie.
Canon EOS 300D, pierwsza amatorska lustrzanka cyfrowa, rozpoczął rewolucje w roku 2003. „Jesteśmy obecnie świadkami rosnącego zainteresowania masowego odbiorcy lustrzankami cyfrowymi” powiedział Mogens Jansen, szef Działu Obrazowania Amatorskiego Canon Europe.
Badania rynku pokazują, że nie tylko obecni posiadacze analogowych lustrzanek przechodzą teraz na cyfrowe lustrzanki. „Na podstawie 21 milionów użytkowników analogowych lustrzanek EOS powstała kompletnie nowa grupa odbiorców korzystająca z cyfrowych aparatów EOS i zapewniająca ich rozwój” powiedział Jansen. „Ponieważ do tej pory są one obecne jedynie w 3% gospodarstw domowych Europy – pytanie nie nie brzmi „ czy rynek wzrośnie” ale „jak wielki ten rynek się stanie”.”
Charakterystyka aparatu Canon EOS 400D:
- matryca CMOS o rozdzielczości 10,1 mln pikseli
- zintegrowany system czyszczenia matrycy EOS
- monitor LCD o przekątnej
- precyzyjny 9-polowy układ AF
- obróbka obrazu wg ustawień Picture Style
- procesor DIGIC II z czasem startowym 0,2 sekundy
- program Digital Photo Professional do obróbki plików RAW
- niewielki i lekki korpus
- pełna kompatybilność z obiektywami EF-S i EF-S oraz lampami błyskowymi EX
Canon jest jedynym producentem cyfrowych lustrzanek, który samodzielnie wytwarza matryce, procesory i obiektywy. „Fotografujący aparatami EOS czerpią korzyści z 20 lat inwestycji badawczych związanych z systemem EOS” powiedział Jansen. „Mają oni wielką przewaga posiadając systemowy aparat, którego każdy element zaprojektowany jest od podstawy aby pracować w zintegrowanej zrównoważonej całości. Jest to jeden z powodów, dla których ponad 70% fotoreporterów akredytowanych podczas Igrzysk Olimpijskich w Atenach używało aparatów EOS.” Dzięki systemowi Eos Canon zamierza dostarczać na rynek najszerszy obecnie dostępny system fotograficzny składający się z ponad 60 obiektywów EF i lamp Speedlite.
Poprawiona jakość
Oprócz zintegrowanego systemu czyszczenia nowy EOS 400D posiada wiele innych udoskonaleń w stosunku do modelu EOS 350D. Rozdzielczość wzrosła z 8,o do 10,1 milionów pikseli dzięki zastosowaniu czułej i szybkiej matrycy CMOS o niskim poziomie szumów opartej o technologię stosowaną teraz we wszystkich sześciu cyfrowych aparatach EOS. Prawie dwa razy większy niż w modelu EOS 350D jest nowy monitor LCD o przekątnej 2,5cala o dużej rozdzielczości – jest to najjaśniejszy monitor całej linii EOS dostarczający kluczowe informacje zdjęciowe i odtwarzający zdjęcia. System AF rozszerzono z 7 do 9 pół a jego środkowy punkt jest bardzo czuły, co pozwala na doskonałe działanie przy słabym oświetleniu. Mino wzrostu rozdzielczości maksymalna ilość zdjęć możliwych do wykonania w serii prawie się podwoiła – z 14 do 27 dużych plików JPEG i z 5 do 10 plików RAW.
Usuwanie kurzu
Canon EOS 400D to pierwszy aparat w którym zastosowano zintegrowany system czyszczenia EOS. Oparty o zebrane doświadczenia i badania dotyczące źródeł kurzu w cyfrowych lustrzankach system zwalcza zanieczyszczenia w trzech krokach: redukcja, oddalanie i usuwanie.
1. Redukcja
Wszystkie części wewnątrz aparatu zaprojektowano tak, by zminimalizować tworzenie zanieczyszczeń. Przeprojektowano osłonę korpusu – podczas jej stosowania nie powstaje już kurz.
2. Oddalanie
Technologia antystatyczna zastosowana do budowy filtra niskoprzepustowego na przedniej powierzchni matrycy odsuwa kurz od jego powierzchni
.
3. Usuwanie
Do usuwania kurzu z powierzchni filtra stosowane są wibracje o wysokiej częstotliwości, które trwają około sekundy po każdym włączenia i wyłączeniu aparatu. Aby umożliwić fotografowanie natychmiast po włączeniu aparatu – naciśnięcie spustu migawki natychmiast wyłącza ta funkcję.
Canon opracował również system mapowania kurzu, który określa pozycję zanieczyszczeń widocznych na powierzchni matrycy. Za pomocą programu Digital Photo Professional można go potem automatycznie usunąć.
Przewaga systemu EOS
Aparat EOS 400D wyposażono w wiele sprawdzonych rozwiązań znanych z profesjonalnych lustrzanek EOS takich jak EOS 30D i 5D. Są to między innymi: 9-polowy układ AF, ustawienia Picture Style [patrz Zastosowane technologie], foldery o pojemności 9999 zdjęć i rozszerzona funkcjonlanośc PictBridge.
W modelu EOS 400D zastosowano również procesor DIGIC II, który można znaleźć w aparatach serii ESO zaczynając od profesjonalnych modeli EOS-1 [patrz Zastosowane technologie]. Oprócz dostarczania doskonałej jakości obrazu dzięki zaawansowanym algorytmom renderingu i krótkiego czasu startowego 0,2 sek – priorytety szybkiej obróbki procesora DIGIC II umożliwiają ciągłe fotografowanie szybko opróżniając bufor pamięci między seriami zdjęć.
Zmiana przyzwyczajeń
Dzięki intuicyjnemu interfejsowi użytkownika oraz podobnemu rozmieszczeniu elementów sterujących użytkownicy starszych aparatów EOS mogą łatwo przyzwyczaić się do obsługi aparatu Eos 400D. jest on również kompatybilny z pojemnikiem na baterie BG-E3 przeznaczonym do modelu EOS 350D oraz całą linią obiektywów EF, EF-S, lamp błyskowych EX Speedlite i innych akcesoriów.
Oprogramowanie
Tak jak cała linia lustrzanek cyfrowych EOS, nowy EOS 400D jest dostarczany z szerokim wachlarzem nowoczesnych programów ułatwiających pracę fotografa. Jest tu na przykład Digital Photo Professional [DPP], zapewniający kompletną obróbkę plików RAW. Jest on również zintegrowany z takimi funkcjami aparatu jak usuwanie kurzu i ustawienia Picture Style. Pozostałe programy dostarczane z aparatem to EOS Capture, Image/Zoom Browser i PhotoStitch, dodatkowo użytkownik otrzymuje 100MB pamięci w internetowej galerii serwisu CANON Image GATEWAY.
Informacje dotyczące Działu Obrazowania Amatorskiego Canon Europe
Canon Europe jest częścią firmy Canon Inc. z Japonii, światowego lidera innowacji i producenta rozwiązań w dziedzinach obrazowania i technologii wymiany informacji dla rynku masowego i przemysłu.
Firma Canon Inc. powstała w 1937roku i posiada dziś prawie 70-letnią tradycję w dziedzinie konstruowania i rozwoju optyki.
Dział Obrazowania Amatorskiego obejmuje następujące grupy produktów: aparaty fotograficzne, kamery video, drukarki laserowe i atramentowe, urządzenia wielofunkcyjne, projektory, skanery oraz faksy.
Więcej informacji o firmie Canon Europe jest dostępne pod adresem: www.canon-europe.com
Zastosowane technologie
Picture Style
Ustawienia Picture Style upraszczają kontrolę jakości zdjęć na poziomie aparatu. Można je porównać do stosowania rożnych filmów, z których każdy daje inne odwzorowanie kolorów. Za pomocą łatwych do wybrania ustawień fotograf ma kontrolę nad ostrością, kontrastem, odcieniami i nasyceniem kolorów. W efekcie zastosowania fabrycznych ustawień niektórych parametrów powstają pliki JPEG możliwe do natychmiastowego wykorzystania - bez konieczności wprowadzania dodatkowych zmian. Jeśli Picture Style zostanie zastosowane podczas zapisu plików RAW - zapisana informacja nie jest w żaden sposób degradowana. Za pomocą programu Digital Photo Professional - pliki RAW mogą być poddane zmianom w każdym kierunku.
Zestaw ustawień Picture Style składa się z sześciu pozycji: Standard [standard] - dający ostre wyraźne zdjęcia, które nie wymagają post-processingu; Portrait [portret] - zmniejsza stopień ostrzenia oraz nasycenie kolorów i odcień w celu otrzymania optymalnego wyglądu skóry; Landscape [krajobraz] - sposób oddania barw akcentuje błękity i zielenie a mocniejsze ostrzenie daje ostre krawędzie wszystkich konturów; Neutral [neutralne] - ustawienie idealne do zdjęć, które będą poddane dalszej obróbce; Faithfull [dokładne] - zapisuje fotografowany obiekt tak jak oświetlony światłem o temperaturze barwowej 5200K; Monochrome [monochromatyczne] - do czarno-białych zdjęć, które można dodatkowo wzbogać o efekt zastosowania filtra [czerwonego, żółtego, pomarańczowego i zielonego] i do efektu tonowania [sepia, niebieski, fioletowy, zielony].
Użytkownik może zdefiniować trzy własne ustawienia Picture Style. Można również korzystać z nowych ustawień dostępnych na internetowej stronie Canona.
DIGIC II
DIGIC II, który można teraz znaleźć we wszystkich lustrzankach EOS to zbudowany specjalnie procesor obrazu odpowiedzialny za przeprowadzanie obliczeń niezbędnych w celu prawidłowego oddania kolorów zdjęć. Opracowana przez Canona druga generacja procesora - DIGIC II, prowadzi obliczenia, za które wcześniej odpowiadało kilka procesorów, co zwiększa szybkość obliczeń, oszczędza miejsce wewnątrz korpusu i zmniejsza zużycie energii.
Procesor opracowany przez Canoan pozwala uniknąć konfliktu, przed jakim stają inni producenci - jakość zdjęć czy szybkość pracy? Duża pojemność procesora pozwala na nieprzerwane fotografowanie w dużych seriach a obróbce prowadzącej do najwyższej jakości poddane jest każde zdjęcie.
CMOS
Opracowana przez Canona technologia produkcji matryc światłoczułych CMOS leży u podstaw przewagi nad konkurencją. Układ redukcji szumu obecny przy każdym pikselu sprawia, że matryca CMOS zużywa mniej energii i powstaje w niej mniej szumów niż w matrycy CCD.
Matryce CCD korzystają z wiązek przewodów, którymi sygnał z każdego piksela prowadzony jest do systemu wzmacniaczy na brzegu matrycy. Operacja ta zużywa sporo czasu i dużo energii. Ogranicza to wydajność baterii i generuje ciepło będące źródłem dodatkowego szumu zmniejszającego jakość zdjęć.
W matrycy Canona konwersja sygnału odbywa się we wzmacniaczu obecnym przy każdym pikselu. Ograniczono zakres niepotrzebnego przesyłania sygnału znacznie skracając czas jego dotarcie do procesora. Ilość powstających szumów i zużycie energii są znacznie zmniejszone.
Digital Photo Professional
Program Digital Photo Professional pozwala na szybką obróbkę plików RAW. Zmiany wprowadzane podczas obróbki można w czasie rzeczywistym oglądać na ekranie monitora - ich zakres obejmuje zmianę balansu bieli, dynamiki obrazu, kompensację ekspozycji i odcienia kolorów. Aparat może zapisywać zdjęcia w formacie JPEG obejmującym przestrzeń barwną sRGB, AdobeRGB i WideGamutRGB. Profile ICC są automatycznie dołączane do plików RAW podczas ich konwersji do formatu TIFF lub JPEG. Pozwala to na wierne oddanie kolorów podczas pracy z aplikacjami wspierającymi profile ICC - na przykład Adobe Photoshop. Aby zwiększyć wydajność zestaw zmian może być zapisany jako wzorzec stosowany do wielu zdjęć.