Nikon J1, czyli prosty bezlusterkowiec nowego systemu Nikon 1

Nikon J1 to bezlusterkowiec z 10-megapikselowym sensorem o przekątnej jednego cala. Mamy tu do czynienia zarówno z premierą nowego systemu (Nikon 1), jak i formatu (CX).

Jak deklaruje japoński producent, system Nikon 1 projektowany był całkowicie od zera. Założeniem było tu stworzenie aparatów, które oferowałyby wysoką jakość zarówno zdjęć, jak i filmów. "Bez kompromisów", jak możemy przeczytać w informacji prasowej. Nikon J1 wyposażony został w 10,1-megapikselowy sensor CMOS o wymiarach 13,2 mm x 8,8 mm, co daje plus minus jednocalową przekątną i crop 2,7x. Matryca jest zatem około cztery razy większa niż w aparatach kompaktowych, ale też sporo mniejsza od APS-C.

Przy tej okazji Nikon tworzy nowy format, CX, który ląduje obok już istniejących DX oraz FX (pełnoklatkowego). Sensor ten umożliwia filmowanie w jakości 1920 x 1080 (60i, 30 klatek na sekundę oraz fotografowanie z maksymalną czułością do ISO 3200). Fotografie zapisywane są jako pliki JPEG lub RAW (NEF), filmy natomiast - MOV.

Co ciekawe, na pokładzie mamy hybrydowy autofokus, bazujący zarówno na detekcji fazy, jak i na detekcji kontrastu. Mamy również wspierającą działanie automatycznego ustawiania ostrości lampkę podświetlającą. AF może tu działać w kilku trybach - AF-S, AF-C, AF-A (automatycznie wybiera między dwoma pierwszymi) oraz AF-F.

Ciekawie prezentuje się elektroniczna migawka. Najkrótszy czas jej otwarcia wynosi 1/16000 sekundy, najdłuższy - 30 sekund. Mamy też do dyspozycji tryb 'bulb', umożliwiający m.in. fotografowanie nocne. W kadrowaniu pomaga trzycalowy monitor LCD o rozdzielczości 460 tysięcy punktów. Warto wiedzieć, iż kompakt wyposażony został też w chowaną lampę błyskową.

Wykonane materiały zapisywane są na kartach SD/SDHC/SDXC. Za zasilanie odpowiada z kolei litowo-jonowa bateria EN-EL20.

Nikon J1 mierzy 106 x 61 x 30 milimetrów przy masie 277 gramów. Sprzedawany będzie od 20 października 2011 roku w kilku kolorach (biały, różowy, czerwony, srebrny, czarny) z 'kitowym' obiektywem 10-30 mm (ekwiwalent 27-81 milimetrów dla filmu 135) w cenie 650 dolarów amerykańskich.

Źródło: swiatobrazu.pl

ostatnia zmiana: 2011-09-28
Komentarze
Polityka Prywatności