Sony α7S II

Sony α7S II

Firma Sony ogłosiła, że w nagradzanej serii niedużych korpusów α7 pojawi się nowy model: α7S II, który zapewni niesamowitą jakość obrazu przy fotografowaniu w najtrudniejszych warunkach oświetlenia. Ten niezwykły potencjał wynika z ogromnej czułości i szerokiego zakresu dynamiki przy wszystkich ustawieniach ISO oraz zastosowania 5-kierunkowego systemu stabilizacji obrazu.

Korpus α7S II daje nowe możliwości fotograficznej ekspresji zarówno w jasny dzień, jak i głęboką nocą, niezależnie od wymaganego czasu otwarcia migawki. Jest ponadto wyposażony w cały szereg profesjonalnych funkcji filmowych, jak nagrywanie obrazu 4K z odczytem wszystkich pikseli pełnoklatkowej matrycy bez ich łączenia w grupy. W rezultacie nowy model będzie bardzo kuszącą propozycją zarówno dla fotografa, jak i producenta materiałów wideo.

Wyjątkowo szeroki zakres czułości aparatu α7S II - od ISO 50 do ISO 409 600[i] - to wynik połączenia pełnoklatkowej, 12,2-megapikselowej[ii] matrycy z procesorem obrazu BIONZ X. Przetwornik obrazu optymalizuje zakres dynamiczny w całym dostępnym przedziale czułości ISO. Rozszerza skalę przejść tonalnych w jasnych miejscach i ogranicza szumy przy słabym oświetleniu. Dzięki niemu imponujące rezultaty uzyskuje się nawet przy fotografowaniu w skrajnie niekorzystnych warunkach. W jeszcze lepszym wykorzystaniu możliwości tego przetwornika pomagają udoskonalone algorytmy przetwarzania w procesorze BIONZ X. Procesor ten poprawia wygląd obrazu w całym zakresie czułości, zwłaszcza przy jej większych ustawieniach. Oznacza to, że uzyskiwane fotografie i filmy cechują się nieprzeciętną szczegółowością i minimalnym poziomem szumu.

Specjalista od filmowania

Aparat α7S II umożliwia wewnętrzne nagrywanie filmów 4K[iii] ze wszystkimi szczegółami, jakie zapewnia nowoczesny format XAVC S[iv]. Odczyt danych ze wszystkich pikseli, bez pomijania linii ani tworzenia grup, pozwala wykorzystać cały potencjał pełnoklatkowej matrycy i tworzyć bardziej wyraziste filmy 4K z praktycznie niedostrzegalnym efektem mory. Aparat odczytuje wszystkie piksele bez ich łączenia w grupy także przy nagrywaniu filmów Full HD[v]. Oznacza to, że do generacji obrazu Full HD[vi] wykorzystywanych jest pięć razy więcej pikseli, niż wynosi wymagane minimum. W rezultacie obraz wyróżnia się niezwykle wysoką jakością.

Model α7S II jako pierwszy w serii α7 umożliwia nagrywanie filmu w tempie 120 kl./s przy przepływności 100 Mb/s[vii], z odczytem wszystkich pikseli pełnoklatkowej matrycy bez łączenia ich w grupy. Uzyskany w ten sposób materiał można następnie odtwarzać w 4-/5-krotnie zwolnionym tempie[viii], w rozdzielczości Full HD. Aparat α7S II pozwala także wewnętrznie rejestrować materiał do wyświetlenia w 4-/5-krotnie zwolnionym tempie i odtwarzać go na wbudowanym ekranie.

Funkcjonalność przy filmowaniu zwiększają dodatkowo nowe profile: S‑Gamut3.Cine/S-Log3 i S-Gamut3/S-Log3. Zapewniany przez nie szeroki zakres dynamiki ułatwia późniejszą korekcję kolorów. Po wybraniu trybu gamma S-Log3 aparat α7S ll odznacza się imponującą tolerancją naświetlenia, będącą odpowiednikiem 14-stopni przysłony. Urządzenie obsługuje również przestrzeń barw S-Gamut i krzywą S-Log2, popularne wśród operatorów kamer filmowych i wideo. Nowością jest funkcja Gamma Display Assist. Pozwala ona użytkownikowi podglądać obraz i sprawdzać obraz w czasie nagrywania z użyciem krzywej S-Log. Udoskonalono ponadto funkcję Zebra, która zapewnia teraz pełniejszą kontrolę.

5-kierunkowy system stabilizacji obrazu

Nowy korpus α7S II jest wyposażony w innowacyjny, 5-kierunkowy system stabilizacji obrazu, cieszący się dużą popularnością wśród użytkowników modeli α7 II i α7R II. Podczas zdjęć koryguje on różne ruchy aparatu: kątowe (pochylenia i odchylenia), najsilniej rzutujące na jakość obrazu i typowe dla zdjęć z użyciem teleobiektywu; boczne (wzdłuż osi X i Y), zauważalne zwłaszcza przy znacznych współczynnikach powiększenia; obrotowe (przechylenie), charakterystyczne dla nagrywania filmów.

Dokładność automatyki ostrości

Udoskonalenia objęły także system AF w korpusie α7S II. Tworzy go 169 pól AF, które w połączeniu zapewniają większą dokładność szybkiego ustawiania ostrości.[ix] Ogromne możliwości przetwornika obrazu przekładają się między innymi na brak szumu w generowanym obrazie. W konsekwencji system Fast Intelligent AF łatwiej wykrywa kontrasty i szybciej reaguje nawet w słabym oświetleniu (od -4 EV wzwyż), gdy trudności z rozpoznawaniem elementów sceny ma nawet ludzkie oko. W czasie nagrywania filmów system AF działa dwa razy szybciej niż w poprzednim modelu.[x]

Wizjer elektroniczny

Zmodernizowany wizjer XGA OLED Tru-Finder pozwala uzyskać największy na świecie współczynnik powiększenia[xi]: 0,78x (pole widzenia około 38,5°, po przekątnej). Wizjer ten wyświetla wyraźny obraz na całym wyświetlaczu. Skuteczna eliminacja refleksów to wynik zastosowania powłoki ZEISS T*. W odróżnieniu od konstrukcji optycznych elektroniczny wizjer OLED Tru‑Finder może posłużyć do błyskawicznego sprawdzenia, jak na wynikowy obraz wpływa kompensacja ekspozycji, zmiana ustawienia balansu bieli itp.

Ulepszenia zwiększające wygodę i niezawodność

Aby nowy model α7S II był łatwiejszy w użyciu oraz bardziej niezawodny i intuicyjny, wprowadzono w nim szereg ulepszeń. Do wykonania korpusu użyto stopu magnezu, który łączy lekkość z wytrzymałością. Na nowo zaprojektowano uchwyt i przycisk spustu migawki, dzięki czemu aparat stał się wygodniejszy w trzymaniu. W sytuacjach, w których użytkownik najchętniej zlewałby się z tłem, można włączyć tryb cichych zdjęć i wykonywać je seryjnie z szybkością 5 klatek na sekundę[xii]. Poprawę niezawodności osiągnięto dzięki osłabieniu drgań migawki.[xiii] Wzmocniono też gniazdo mocowania obiektywu, co ma szczególne znaczenie przy pracy ze szkłami innych producentów. Ładowanie akumulatora przez łącze USB jest obecnie możliwe nawet w czasie pracy aparatu. Aby zapewnić większy komfort i wygodę, Sony wprowadza także wysokiej jakości skórzaną osłonę korpusu LCS-EBF, pasującą także do modeli α7R II i α7 II.

Aparat α7S II jest także wyposażony w technologie Wi-Fi® i NFC. Do obsługi wszystkich funkcji można używać aplikacji Sony PlayMemories Mobile, dostępnej w wersji na systemy Android™ i iOS. Funkcjonalność urządzenia można zwiększać dzięki stale powiększającej się ofercie aplikacji z serwisu PlayMemories Camera Apps. Więcej informacji na www.sony.net/pmca.

Nowy, pełnoklatkowy aparat cyfrowy z wymiennymi obiektywami Sony α7S II pojawi się w Europie w listopadzie 2015 w cenie ok. 3400 euro.

[i] Standardowo ISO 100-102 400, z możliwością rozszerzenia do ISO 50-409 600

[ii] Rozdzielczość efektywna, w przybliżeniu

[iii] QFHD: 3840 x 2160. W trybie pełnoklatkowym możliwy jest równoczesny wewnętrzny zapis obrazu 4K i jego reprodukcja przez wyjście HDMI.

[iv] Do nagrywania filmów w formacie XAVC S potrzebna jest karta pamięci SDXC klasy 10 lub wyższej.

[v] W formacie 24p/30p

[vi] 1920 x 1080

[vii] Do nagrywania przy przepływności 100 Mb/s wymagana jest karta pamięci UHS klasy 3.

[viii] 30p (25p) lub 24p

[ix] W porównaniu z modelem α7S

[x] W porównaniu z modelem α7S, przy nagrywaniu filmów Full HD.

[xi] Wśród aparatów cyfrowych. Powiększenie wizjera wynosi około 0,78x (obiektyw 50 mm nastawiony na nieskończoność, -1 m-1). Według stanu z daty informacji, badanie Sony.

[xii] W trybie ciągłym z priorytetem szybkości. Ostrość i ekspozycja są nastawiane na pierwszą klatkę.

[xiii] Trwałość na 500 000 cykli pracy Na podstawie wewnętrznych testów Sony, przy włączonym elektronicznym pierwszym przebiegu kurtyny migawki.

Nowe materiały wideo i inne treści dotyczące aparatu α7S II będą także zamieszczane bezpośrednio na globalnych stronach internetowych firmy Sony, w szczególności tutaj oraz tutaj.

α7S II (ILCE-7SM2) - dane techniczne

Mocowanie obiektywu Mocowanie typu E
Przetwornik obrazu Pełnoklatkowy (35,6 x 23,8 mm), Exmor CMOS
Liczba pikseli (efektywnie) Około 12,2 megapiksela
Format zapisu Fotografie JPEG (DCF 2.0, Exif 2.3, zgodność z MPF Baseline),RAW (format Sony ARW 2.3)
Filmy XAVC S 4K, XAVC S HD, zgodność z formatem AVCHD 2.0, MP4
Funkcje dotyczące filmu Profile obrazu Profil obrazu (Wyłączony / 1-9, poziom czerni, gamma (film, fotografia, Cine1-4, ITU709, ITU709 [800%], S-Log2, S-Log3), gamma czerni, Knee (zagięcie charakterystyki), tryb koloru (film, fotografia, kino, profesjonalny, matryca ITU709, czarno-biały, S‑Gamut, S-Gamut3.Cine, S-Gamut3), nasycenie, ogólna kolorystyka, głębia koloru, szczegół, kopiowanie, zerowanie)
Inne Nagrywanie przy dużej liczbie klatek na sekundę, funkcja Gamma Display Assist, "Zebra", kod czasowy/bity użytkownika, sterowanie zapisem, automatyczne wydłużanie czasu otwarcia migawki, zapis filmu w dwóch formatach, wstawianie znaczników, przełączanie NTSC/PAL
Wyjście "czystego" sygnału HDMI 3840 x 2160 (30p (25p) / 24p) / 1920 x 1080 (60p (50p) / 60i (50i) / 24p)
YCbCr 4:2:2 8 bitów/RGB 8 bitów
Nośnik Memory Stick PRO Duo, Memory Stick PRO-HG Duo, Memory Stick Micro (M2), karta pamięci SD, karta pamięci SDHC (zgodna z UHS‑I), karta pamięci SDXC (zgodna z UHS-I), karta pamięci microSD, karta pamięci microSDHC, karta pamięci microSDXC
System nastawiania ostrości Typ Szybki, inteligentny system AF (oparty na detekcji kontrastu)
Pola ostrości 169 pól
Zakres czułości Od -4 do 20 EV (przy odpowiedniku ISO 100, z założonym obiektywem F2,0)
Stero­wanie ekspozycją Typ pomiaru Pomiar z wykorzystaniem odpowiednika 1200 stref
Zakres czułości Fotografie: ISO 100-102 400 (z rozszerzeniem do ISO 50/64/80/128 000/160 000/204 800/256 000/320 000/409 600), automatyczna (ISO 100-409 600 z możliwością wyboru górnej i dolnej granicy), wieloklatkowa redukcja szumów (rozszerzenie do ISO 409 600); Filmy: odpowiednik ISO 100-102 400 (z rozszerzeniem do ISO 128 000/160 000/204 800/256 000/320 000/409 600), automatyczna (odpowiednik ISO 100-409 600 z możliwością wyboru górnej i dolnej granicy)
Migawka Czas otwarcia migawki Fotografie: od 1/8000 do 30 s i B; filmy: od 1/8000 do 1/4 s
Cicha praca Tak (włączanie/wyłączanie)
Elektroniczny pierwszy przebieg kurtyny Tak (włączanie/wyłączanie)
Stabilizator obrazu SteadyShot INSIDE Typ Mechanizm przemieszczania przetwornika obrazu z kompensacją w 5-kierunkach (kompensacja zależy od specyfikacji obiektywu)
Efekt kompensacji 4,5 stopnia (według normy Camera & Imaging Products Association. Tylko pochylenie/odchylenie. Przy zamontowanym obiektywie Sonnar T* FE 55 mm F1,8 ZA. Redukcja szumów przy długiej ekspozycji: wyłączona.)
Zapis Szybkość zdjęć seryjnych[i] Tryb ciągły: maks. około 2,5 kl./s; tryb ciągły z priorytetem szybkości: maks. około 5 kl./s
Liczba rejestrowanych klatek (w przybliżeniu) w trybie zdjęć seryjnychxiii W trybie ciągłym z priorytetem szybkości: 64 klatki (JPEG Extra Fine L), 200 klatek (JPEG Fine L), 200 klatek (JPEG Standard L), 31 klatek (RAW), 26 klatek (RAW + JPEG) Tryb zdjęć seryjnych: 100 klatek (JPEG Extra Fine L), 200 klatek (JPEG Fine L), 200 klatek (JPEG Standard L), 59 klatek (RAW), 34 klatki (RAW + JPEG)
Wizjer Typ Wizjer elektroniczny (XGA OLED Tru-Finder)
Całkowita liczba punktów 2 359 296 punktów
Pokrycie kadru 100%
Powiększenie Około 0,78x, obiektyw 50 mm nastawiony na nieskończoność, ‑1m-1 (dioptria)
Ekran LCD Typ 7,5 cm (3,0"), TFT
Całkowita liczba punktów 1 228 800 punktów
Regulacja kąta Maksymalnie około 107° w górę, około 41° w dół
Dźwięk Mikrofon Wbudowany mikrofon stereofoniczny
Głośnik Wbudowany, monofoniczny
Łącza Stopka Multi Interface, złącze HDMI micro (typu D),gniazdo mikrofonowe (3,5 mm, mini jack stereo),gniazdo słuchawkowe (3,5 mm, mini jack stereo), złącze Multi Terminal/Micro USB
Sieć bezprzewodowa (wbudowana) Zgodność z Wi-Fi, IEEE802.11b/g/n (pasmo 2,4 GHz)[ii]
NFC Zgodność ze znacznikami NFC Forum typu 3
Współpraca z serwisem PlayMemories Camera Apps Tak
Akumulator Akumulator NP-FW50
Waga Około 627 g (z akumulatorem i kartą Memory Stick PRO Duo), około 584 g (sam korpus)
Wymiary (szer. x wys. x gł., standard Camera & Imaging Products Association) Około 126,9 × 95,7 × 60,3 mm
Temperatura w środowisku pracy 0-40°C

[i] Wartości przybliżone, zależne od warunków fotografowania i nośnika danych.

[ii] Sposób konfiguracji/dostępu: WPS lub ręczny/tryb infrastruktury. Aparat można połączyć ze smartfonem bez używania punktu dostępowego. (Bezpieczeństwo: WEP/WPA-PSK/WPA2-PSK)


źródło: Sony
data ostatniej modyfikacji: 2015-09-14 11:39:34
Komentarze
 
Polityka Prywatności