Nikon wprowadza na rynek model D3

Nowy format matrycy o rozdzielczości 12,1 mln pikseli, zdjęcia seryjne z szybkością aż 9 kl./s i wysoka czułość ISO to najważniejsze cechy przełomowej profesjonalnej lustrzanki cyfrowej Nikon D3

Firma Nikon Europe ogłasza wprowadzenie na rynek rewolucyjnej lustrzanki cyfrowej Nikon D3, która wyznacza nowy poziom jakości w dziedzinie profesjonalnej fotografii. „Modelem D3 uda nam się przyćmić konkurencję, ponieważ ten najnowocześniejszy aparat zmieni sposób wykonywania zdjęć przez zawodowych fotografów” — powiedział Robert Cristina, kierownik ds. marki w dziale produktów dla zawodowców firmy Nikon Europe. „Niewiarygodna szybkość działania, rozdzielczość i elastyczność modelu D3 pozwolą użytkownikom rejestrować zdjęcia w warunkach uważanych dotąd za uniemożliwiające fotografowanie”. 

Aparat D3 powstał w wyniku prowadzenia wieloletnich prac rozwojowych i przysłuchiwania się opiniom zawodowych fotografów, dzięki czemu zawiera cały szereg nowatorskich rozwiązań technicznych firmy Nikon. Należą do nich m.in. jedyna w swoim rodzaju matryca o formacie FX (36 x 23,9 mm) i rozdzielczości 12,1 mln efektywnych pikseli z 12-kanałowym odczytem danych, bardzo wysoka szybkość rejestrowania zdjęć seryjnych wynosząca 9 kl./s, ustawienia czułości regulowane w zakresie ISO 200-6400, zupełnie nowy, 51-punktowy system autofokusa, 3-calowy monitor LCD o rozdzielczości VGA z trybem podglądu na żywo oraz zaawansowany mechanizm przetwarzania obrazu. 

Matryca w formacie FX
Zastosowana w modelu D3 matryca CMOS formatu FX była projektowana od podstaw z myślą o zapewnieniu wyjątkowo wysokiego współczynnika przechodzenia światła, aby umożliwić wykonywanie zdjęć wysokiej jakości nawet w słabych warunkach oświetleniowych. Dzięki dużej wartości stosunku sygnału do szumu, wielkości pojedynczego piksela większej o 15% niż w konkurencyjnych aparatach, ściśle przylegającym do siebie mikrosoczewkom i zaawansowanemu układowi redukcji szumów możliwe stało się robienie zdjęć przy bardzo słabym oświetleniu. Matryca pozwala na ustawianie czułości w zakresie ISO 200-6400, z możliwością jej zwiększenia do odpowiednika ISO 25 600 lub obniżenia do odpowiednika ISO 100.

Mechanizm przetwarzania obrazu EXPEED 
To właśnie mechanizmowi przetwarzania obrazu EXPEED zawdzięcza model D3 możliwość rejestrowania
i obróbki olbrzymiej ilości danych z wysoką precyzją. Działanie mechanizmu EXPEED opiera się na odpowiednich rozwiązaniach sprzętowych oraz wieloletnim doświadczeniu firmy Nikon w dziedzinie obróbki obrazu. Mechanizm EXPEED zastosowany w modelu D3 składa się z 14-bitowego konwertera analogowo-cyfrowego i 16-bitowego układu przetwarzania obrazu. Oba mają wpływ na uzyskiwane efekty, które są zbieżne z powszechnie znanym stylem firmy Nikon, charakteryzującym się bogactwem wiernie reprodukowanych barw, płynnymi przejściami tonalnymi odcieni skóry i wyjątkową szczegółowością obrazu.

System rozpoznawania scenerii
Kolejną innowacją jest zastosowanie w modelu D3 całkowicie nowej metody obliczania parametrów ekspozycji i balansu bieli wraz z „inteligentną” obsługą śledzenia ostrości w ramach autofokusa. Sercem systemu rozpoznawania scenerii jest opracowany przez firmę Nikon 1005-pikselowy czujnik pomiaru światła RGB, który został zmodyfikowany pod kątem rozróżniania kształtu i położenia obiektów w celu poprawy dokładności automatycznego ustawiania ekspozycji i ostrości.

Zaawansowany autofokus
Opierając się na wynikach swoich wieloletnich prac służących rozwijaniu lustrzanek analogowych i cyfrowych, firma Nikon po raz kolejny podniosła poprzeczkę jakości optycznych systemów autofokusa. Aparaty D3 i D300 są wyposażone w zupełnie nowy, 51-polowy system autofokusa zoptymalizowany pod kątem dokładniejszego wykrywania i śledzenia ruchu obiektów.  W efekcie intensywnych badań nad sposobem korzystania z autofokusa przez zawodowych fotografów sportowych i fotoreporterów wyposażono moduł AF Multi-CAM3500 w największą liczbę punktów AF w historii lustrzanek. Inspirujące powiązanie modułu AF z łatwym w obsłudze, 8-kierunkowym wybierakiem wielofunkcyjnym znacznie upraszcza i przyspiesza błyskawiczne wybieranie poszczególnych punktów AF. Zgodnie z oczekiwaniami system autofokusa można w pełni dostosowywać do aktualnych warunków fotografowania.

Piorunująca szybkość działania, intuicyjne reagowanie na polecenia
Jakość obrazu, jaką zapewnia aparat D3, uzupełnia wyjątkowa szybkość rejestrowania zdjęć seryjnych. Dzięki prędkości 9 kl./s model D3 jest najszybszą na świecie lustrzanką cyfrową w swojej klasie , która w trybie kadrowania w formacie DX potrafi osiągnąć jeszcze większą prędkość wynoszącą aż 11 kl./s . W modelu D3 wprowadzono też po raz pierwszy dodatkowy tryb kadrowania w formacie o proporcjach 5:4 (30 x 24 mm). Opóźnienie migawki wynosi niezauważalne 41 ms (zgodnie ze standardem stowarzyszenia Camera & Imaging Products Association), a szybki, 12-kanałowy odczyt danych w matrycy zapewnia dużą prędkość zdjęć seryjnych i znakomitą jakość podglądu na żywo. Aparat D3 jest ponadto błyskawicznie gotowy do pracy, ponieważ czas uruchamiania wynosi tylko 0,12 s, a przesłonięcie wizjera przez lustro trwa zaledwie 74 ms, co jest najlepszym wynikiem w sprzęcie tej klasy. 

Migawka
W modelu D3 zastosowano zupełnie nową migawkę firmy Nikon przetestowaną przez ponad 300 tys. cykli. Jej listki zostały wykonane z wytrzymałego kompozytu z włókien kewlarowych i węglowych w celu zapewnienia niezrównanej trwałości i precyzji, nawet w najbardziej wymagających warunkach pracy.

Przetwarzanie obrazu 
Nowy system przetwarzania obrazu, opracowany przez firmę Nikon dzięki wielu opiniom przekazywanym przez fotografów, zapewnia wzrost produktywności użytkownikom rejestrującym zdjęcia w formacie JPEG. Opcje przetwarzania obrazu pozwalają im na wszechstronne zarządzanie zdjęciami w aparacie i modyfikowanie ich. Taka wewnętrzna obróbka materiału fotograficznego oszczędza mnóstwo czasu poświęcanego do tej pory na komputerowe korygowanie zdjęć. Dzięki różnorodnym ustawieniom domyślnym użytkownicy mogą też swobodnie dostosowywać ustawienia i przekazywać je sobie nawzajem. Firma Nikon przewiduje, że fotografowie będą opracowywali własne ustawienia przetwarzania obrazu dostosowane do określonych obiektów i warunków zdjęciowych. Przetwarzanie obrazu zastępuje ustawienia trybu kolorów stosowane dotychczas w aparatach marki Nikon.   

Mniej ryzykowne fotografowanie kontrastowych obiektów 
Aktywna funkcja D-Lighting obecna w aparacie D3 stanowi uzupełnienie jego możliwości w zakresie obsługi formatu JPEG. Przed rozpoczęciem fotografowania, w warunkach dużej kontrastowości obiektów widocznych w kadrze, użytkownicy mogą zastosować gotową krzywą, która pozwoli skorygować zdjęcia poprzez uwypuklenie szczegółów w zacienionych i nadmiernie rozjaśnionych obszarach bez modyfikowania ogólnego poziomu kontrastu.   

Zaprojektowany z myślą o wysokiej rozdzielczości
W aparacie D3 wszystko jest podporządkowane wysokiej rozdzielczości obrazu. Od złącza HDMI (ang. High Definition Multimedia Interface) przeznaczonego do wysyłania sygnału wizji, do najnowocześniejszych wyświetlaczy HD, aż po 3-calowy monitor LCD o rozdzielczości VGA i kącie oglądania 170 stopni — zdjęcia można zawsze odtwarzać z bardzo wysokim poziomem szczegółowości. Również nowy ekran o rozdzielczości VGA ma unikatowy charakter, ponieważ udostępnia funkcję podglądu na żywo, która debiutuje właśnie w aparatach D3 i D300. W odróżnieniu od innych rozwiązań tego typu we wszystkich trybach podglądu na żywo obecnych w aparatach firmy Nikon można korzystać z autofokusa.

Elastyczne przechowywanie zdjęć
Model D3 jest pierwszą lustrzanką cyfrową na świecie, która jest wyposażona w dwa gniazda kart pamięci CompactFlash w celu zapewnienia niezrównanej elastyczności przechowywania danych. Fotograf może rejestrować zdjęcia po kolei na każdej karcie lub zapisywać je równolegle na obu kartach w celu otrzymania kopii zapasowych. Podczas fotografowania z jednoczesnym zapisywaniem każdego zdjęcia w plikach NEF i JPEG, zdjęcie NEF można rejestrować na jednej karcie, a jego wersję w formacie JPEG na drugiej. Po zakończeniu fotografowania pliki zdjęć można ponadto kopiować między kartami pamięci.

Twarda sztuka          
Lustrzanki firmy Nikon są od dawna chętnie wybierane przez zawodowców, ponieważ słyną one ze swojej odporności na najtrudniejsze warunki pracy. Od arktycznych mrozów, aż po wysoką wilgotność lasów tropikalnych — lustrzanki marki Nikon działają jeszcze długo po zakończeniu eksploatacji innych aparatów, a model D3 ma podtrzymać tę chlubną tradycję. Zewnętrzna część korpusu, szkielet obudowy i ramka lustra zostały wykonane ze stopu magnezu, a łączenia i przyciski są uszczelnione, zapobiegając przedostawaniu się kurzu i wilgoci do wnętrza aparatu.

Bezprzewodowa komunikacja
Firma Nikon była pionierem w dziedzinie bezprzewodowej transmisji zdjęć. Obecnie wraz z pojawieniem się przekaźnika bezprzewodowego WT-4  marki Nikon nastała era sieci złożonych z wielu aparatów. Nie tylko pozwala on transmitować zdjęcia na serwery i zdalnie sterować aparatem, ale również umożliwia zdalne przeglądanie miniatur zdjęć zapisanych w aparacie.

W środowisku bezprzewodowym można budować sieci złożone z maksymalnie 5 aparatów D3 lub D300. Na przykład w przypadku imprez sportowych fotoedytorzy mogą przeglądać równocześnie wszystkie miniatury w każdym aparacie, wybierając („ściągając”) odpowiednie zdjęcia, podczas gdy fotografowie kontynuują swoją pracę.

Pięć nowych obiektywów NIKKOR
Równocześnie z aparatem D3 zostało zaprezentowanych pięć nowych obiektywów Nikkor.  Znajdują się wśród nich przełomowy, ultraszerokokątny obiektyw zmiennoogniskowy AF-S 14–24 mm f/2,8G ED oraz niewielki, standardowy obiektyw zmiennoogniskowy AF-S 24–70 mm f/2,8G ED. Firma Nikon zaprezentowała ponadto trzy nowe superteleobiektywy z układem redukcji drgań (ang. Vibration Reduction, VR): AF-S 400 mm f/2,8G ED VR, AF-S 500 mm f/4G ED VR i AF-S 600 mm f/4G ED VR.

Korpus aparatu D3 ma wymiary 159,5 (szer.) x 157 (wys.) x 87 (gł.) mm i razem z akumulatorem waży 1390 g.

Trafi on do sprzedaży w Europie w listopadzie 2007 r.

Komentarze
Polityka Prywatności